Ciekawe rośliny

Rośliny zewnętrzne

Chimonanthus praecox
Zimokwiat wczesny

Krzew dorastający w cieplejszym klimacie do 3-4 m wysokości. U nas znacznie niższy, rzadko przekraczający 2 m. Pokrój wyprostowany luźny. Liście szerokolancetowate, długości do 15-20 cm, długo zaostrzone i klinowate u podstawy, sztywne, szorstkie, ciemnozielone i błyszczące. Dolna strona gładka, jaśniejsza od górnej, błyszcząca. Liście całobrzegie. Kwiaty z pojedynczym okwiatem, o średnicy do 2,5 cm, o silnym, przyjemnym zapachu. Płatki liczne i wąskie, zewnętrzne dłuższe i kremowe, wewnętrzne krótsze brązowożółte lub nawet purpurowe. Pojawiają się bardzo wczesną wiosną (marzec) na zeszłorocznych pędach. Owocem są jednonasienne niełupki ukryte w dnie kwiatowym tworzącym owoc rzekomy, ale bez znaczenie ozdobnego.

Gatunek naturalnie występujący w Chinach. Wrażliwy na mróz, często przemarza nawet w średnio surowe zimy. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, ale umiarkowanie wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Sadzi się go na stanowiskach słonecznych, w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i ciepłych. Gatunek o znaczeniu amatorskim, do sadzenia w ogrodach przydomowych, a także w zimnych szklarniach. Można uprawiać go w pojemnikach, które na zimę przetrzymuje się w chłodnych pomieszczeniach. Jeśli rośnie w gruncie konieczne jest okrywanie, ale należy pamiętać o odsłonięciu roślin przed kwitnieniem. Polecany do sadzenia w najcieplejszych rejonach kraju. Ze względu na dużą wrażliwość na mróz, gatunek krótkowieczny. Po kwitnieniu wskazane przycięcie pędów, aby zmusić krzew do wypuszczenia młodych pędów, na których zawiążą się pąki kwiatowe.

fot: Kurt Stüber [1] - caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de (https://en.wikipedia.org/wiki/Chimonanthus#/media/File:Chimonanthus_praecox0.jpg)

autor: http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=928

Informacje
stanowisko:
słoneczne
pochodzienie:
Chiny
forma:
krzew
wysokość:
od 2 do 3 m
podłoże:
umiarkowanie wilgotne
gleba:
przepuszczlna, żyzna, lekko kwaśna, obojętna, słabo zasadowa