Nowości
Blog
Dekoracje na świąteczny stół
Świąteczny stół to bodaj najważniejsze miejsce w wigilię i Boże Narodzenie. Twoi goście spędzają przy nim zwykle wiele godzin, a troska o jakość potraw to tylko jedna […]
Świąteczny stół to bodaj najważniejsze miejsce w wigilię i Boże Narodzenie. Twoi goście spędzają przy nim zwykle wiele godzin, a troska o jakość potraw to tylko jedna z kwestii do rozwiązania. Równie istotna jest estetyka stołu i dekoracje, które go zdobią. Wybierz właściwy styl, a reszta będzie już prosta.
Śnieżna biel
To stylizacja nieco konserwatywna, ale bardzo elegancka. Biel obrusu i serwetek, ułożonych w schludne wachlarze, mleczny blask porcelanowej zastawy, świece w czystym kolorze śniegu, to po prostu subtelna stylizacja. Nie obawiaj się o monotonię, bo w tym przypadku spokojnie można wykazać się zróżnicowaniem kształtów. Cieszyć oko powinny ceramiczne figurki aniołków, reniferów, choinek i gwiazdek.
Bogactwo i przepych glamour
Kluczem do tego nowojorskiego stylu jest powściągliwa paleta kolorystyczna, której bazą jest biel, krem, beż wzbogacone o złoto i srebro. Odważni mogą zdecydować się na granat czy czerń, który dobrze się komponuje ze złotem. Obrus powinien być gładki, z masywnego materiału, jak choćby żakard, zastawa prosta, za to wszelkie detale powinny świecić. Podkładki pod talerze, serwetki, kieliszki. Najważniejszy w tej stylizacji jest blask, a ten efekt łatwo uzyskasz dzięki migającemu blaskowi świec, osadzonych w złotych lichtarzach. Stylizację uzupełnią delikatne bombki w tym samym kolorze położone przy każdym nakryciu i figurki ceramiczne.
Skandynawska prostota
Styl oszczędny, ale wymagający. Kolorystyka jest stonowana i nawiązuje do kolorów ziemi, dominuje biel, szarość i delikatne pastele, ale przygotowanie dekoracji wymaga zaangażowania i umiejętności manualnych. Najlepiej, aby były samodzielnie wykonane. W tej konwencji na stole powinny królować dekoracje wykonane z szyszek, orzechów, owoców i gałązek. Pięknie wpasują się bogato dekorowane naturalnymi materiałami wieńce skomponowane na stelażach z wikliny.
Rustykalna sielskość
Jeśli jesteś miłośniczką rękodzieła, kochasz sama wykonywać dekoracje i jeszcze masz wypielęgnowany ogród, w którym mnóstwo jest gałązek ostrokrzewu, głogu i jodełki skomponuj sielskie dekoracje. Na gościach z pewnością zrobi wrażenie ręcznie haftowany obrus, uzupełniony o szydełkowe serwetki, folklorystyczny motyw na zastawie i ręcznie wykonane kompozycje z suchych roślin. Jeśli martwisz się o czystość, w sprzedaży znajdziesz bez trudu idealne kopie gałązek, z których bez trudu przygotujesz stroiki.
Vintage pełne wspomnień
Święta pełne wspomnień, o minionych czasach i zawsze śnieżnych zimach… To bardzo tradycyjny styl, wymagający lnianego obrusa, historycznej porcelany, kryształowych kieliszków i platerowych sztućców, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Całość kompozycji musi być oparta na barwach kojarzonych zwyczajowo ze świętami: bieli, czerwieni, złocie i srebrze, które możemy swobodnie mieszać. Królową stołu powinny być gwiazdy betlejemskie, a ozdobą figurki, przypominające stare zabawki i dekoracje pokryte patyną. Nie zapomnijmy powiesić u góry stroika z jemioły i całujmy się pod nim swobodnie, życząc sobie wszystkiego, co najlepsze.