Ciekawe rośliny

Rośliny zewnętrzne

Liquidambar styraciflua
Ambrowiec amerykański

Gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej i Środkowej. Jest uprawiany w wielu krajach świata. Dorasta do 45 m wysokości. Korona jest szeroka, kopulasta. Masywny pień, często wspierany korzeniami deskowymi. Korowina popielata do brązowej, głęboko bruzdowana w waskie płytki lub grzbiety. Pędy czerwonawe, kanciaste lub pokryte gąbczastymi, korkowatymi listewkami na drugorocznych przyrostach. Po przełamaniu ukazują twardy, biały lub brązowy rdzeń, wielokątny lub gwiazdkowaty w przekroju. Pędy, pączki i liście po skaleczeniu wydzielają przyjemny, balsamiczny aromat. Liście podobne do klonu, bardziej powcinane z piłkowanym brzegiem i ułożone są skętolegle. Blaszki liściowe mają długie ogonki liściowe. Jesienią przebarwiają się czerwono i fioletowo. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, męskie żółtawe, zebrane w gronach, kwiaty żeńskie zielonkawe, kuliste rosną na długich szypułkach. Główkowate kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na wspólnej, długiej, zwisającej osi (roślina jednopienna). Owoce zdrewniałe torebki zebrane w owocostany wyglądające jak kolczaste kulki na długiej szypule. Utworzone ze zrośniętych nasadami, dwuklapowych, na szczycie „dzióbkowato” zaostrzonych torebek, zawierających drobne, oskrzydlone nasiona.

Kwitnie w maju, jest wiatropylny. Wymaga żyznej gleby. Znosi mrozy do -26 °C, jednak młode rośliny wrażliwe na mróz. Jest to gatunek charakterystyczny dla lasów łęgowych wiązowo-klonowych oraz bagiennych lasów cypryśnikowo-tupelowych. Rozprzestrzenia się agresywnie na glebach żyznych i bardzo wilgotnych, nawet długotrwale zalewanych.

Bardzo efektowne drzewo, szczególnie jesienią. Balsamiczna żywica ambrowców używana jest w medycynie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym (kiedyś aromatyzowano nią gumę do żucia). Drewno czerwonawo-brązowe z ciemniejszymi smugami i cętkami, dość twarde i ciężkie, w stolarstwie cenione na równi z dębowym. Zawiera wonną oleożywicę, znaną jako „styraks amerykański”, wykorzystywaną w celach leczniczych jako środek wykrztuśny i bakteriobójczy, a także jako surowiec do produkcji gumy do żucia.

fot: Shane Vaughn (https://en.wikipedia.org/wiki/Liquidambar_styraciflua#/media/File:Liquidambar_styraciflua_bloom.JPG)

autor: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambrowiec_balsamiczny

Informacje
stanowisko:
słoneczne
pochodzienie:
Ameryka północna i środkowa
forma:
drzewo
wysokość:
do 45 m, w Polsce do 20 m
podłoże:
kwaśne lub obojętne
gleba:
żyzna