Nowości
Porady ogrodnicze
O czym warto pamiętać w marcu?
Zdejmujemy okrywy zimowe: Można pozostawić jedną warstwę włókniny lub stroisza chroniącego przed przymrozkami. Jednak gdy temperatury dodatnie dłużej utrzymują się w ciągu dnia, aby […]
Zdejmujemy okrywy zimowe: Można pozostawić jedną warstwę włókniny lub stroisza chroniącego przed przymrozkami. Jednak gdy temperatury dodatnie dłużej utrzymują się w ciągu dnia, aby nie zaparzyć roślin należy usunąć okrywy zimowe, warto również uzupełnić warstwę ściółki.
Robimy porządki: Szczególnie słoneczne dni sprzyjają pierwszym porządkom w ogrodzie, walczymy z pierwszymi chwastami, usuwamy przekwitłe pędy traw i bylin.
Cięcie: Pamiętajmy o przycięciu krzewów iglastych i liściastych, te które kwitną na pędach jednorocznych nad 2-3 pąkiem. Oczyszczamy również pnącza z obumarłych lub uszkodzonych przez mróz liści i pędów oraz strzyżemy żywopłoty. Przycięcia wymagają również suche naziemne części bylin.
Nawozimy i podlewamy: Należy rozpocząć intensywniejsze nawożenie krzewów i kwiatów nawozami wieloskładnikowymi oraz regularne podlewanie, zwłaszcza roślin balkonowych zimujących w pomieszczeniach (możemy też zacząć je hartować wystawiając na parę godzin dziennie w słoneczne dni na balkon).
Zaczynamy uprawę: Pod osłonami możemy już wysiewać np. sałatę, por, cebulę, koper i rzodkiewkę, wczesne odmiany kalafiora oraz niektóre zioła. Pod koniec marca jest dobry okres na posadzenie róż i roślin jednorocznych.
Ochrona: Stosujemy preparat do zwalczania zimujących szkodników: mszyc, miodówek i przędziorków na krzewach owocowych i ozdobnych.