Nowości
Porady ogrodnicze
O czym warto pamiętać w kwietniu?
Robimy porządki: Szczególnie słoneczne dni sprzyjają pierwszym porządkom w ogrodzie, walczymy z pierwszymi chwastami, usuwamy przekwitłe pędy traw i bylin. Przesadzamy i sadzimy: Kwiecień jest doskonałym […]
Robimy porządki: Szczególnie słoneczne dni sprzyjają pierwszym porządkom w ogrodzie, walczymy z pierwszymi chwastami, usuwamy przekwitłe pędy traw i bylin.
Przesadzamy i sadzimy: Kwiecień jest doskonałym miesiącem na posadzenie nowych drzew i krzewów (najlepiej w wilgotną ziemię i pochmurny dzień) oraz kwiatów. Przesadzamy rośliny przechowywane przez zimę, sadzimy geofity nie zimujące w gruncie (mieczyki, dalie, babiany, …), pamiętajmy o przepuszczalnej glebie. Od drugiej połowy kwietnia rozpoczynamy sadzenie roślin cebulowych kwitnących latem.
Podlewamy i nawozimy: Nawozimy krzewy i kwiaty nawozami wieloskładnikowymi oraz regularne podlewamy. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, możemy zacząć hartować przyszłe rośliny balkonowe i tarasowe wystawiając na parę godzin dziennie w słoneczne dni na balkon.
Wysiewamy: Wysiewamy nasiona roślin jednorocznych. Prowadzimy sukcesywny siew sałaty, pora, cebuli, kopru i rzodkiewki, aby nasze zbiory nie były jednorazowe. Pamiętajmy, że jeśli jest zbyt ciepło należy wietrzyć uprawy pod osłonami.
Przycinamy: Pamiętajmy o przycięciu krzewów iglastych i liściastych, te które kwitną na pędach jednorocznych nad 2-3 pąkiem. Oczyszczamy również pnącza z obumarłych lub uszkodzonych przez mróz liści i pędów oraz strzyżemy żywopłoty. Przycięcia wymagają również suche naziemne części bylin. Róże wielokwiatowe przycinamy nad 2-4 pękiem, można wyciąć również najstarsze pędy w celu odmłodzenia rośliny.
Ochrona: Wykonujemy zabiegi na drzewach przeciw mszycom i ochojnikom.