Nowości
Artykuły
Miniatura górskiego krajobrazu
Z roku na rok skalniaki stają się coraz bardziej popularne. Z uwagi na ich wyjątkowy urok, coraz więcej miłośników ogrodów, balkonów i tarasów decyduje się […]
Z roku na rok skalniaki stają się coraz bardziej popularne. Z uwagi na ich wyjątkowy urok, coraz więcej miłośników ogrodów, balkonów i tarasów decyduje się na ozdobienie swoich rabat i doniczek bylinami,i stworzenie mini krajobrazu górskiego w swoim otoczeniu.
Jak należy przygotować się do założenia skalniaka?
Każdy, kto myśli po raz pierwszy o założeniu skalniaka, powinien przede wszystkim pozyskać wiedzę jak taki skalniak należy przygotować. Istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Właściwe nasłonecznienie i zacienienie są podstawą sukcesu. Doskonała jest wschodnia część ogrodu czy balkonu, w której słońce występuje od rana po południa. W południowej części występuje silne nasłonecznienie, przez co nie wszystkie rośliny będą się dobrze czuły oraz może wystąpić przesuszenie gleby. Strona północna natomiast charakteryzuje się mniejszym dostępem do słońca co może skutkować słabszym wzrostem roślin oraz przemarzaniem w zimie. Rośliny, które sadzi się w skalniakach przede wszystkim lubią stanowiska słoneczne i pół cieniste. Wielkość i kształt skalniaka może być dowolna, ważne jest natomiast, aby przypominał krajobraz górski w miniaturze i aby tworzył ładną i spójną kompozycję z pozostałą częścią ogrodu. Warto założyć skalniak na wzniesieniu lub naturalnym zagłębieniu (jeżeli nie ma takiego miejsca, wskazane jest, aby je stworzyć). Skalniak nie powinien być zakładany w towarzystwie wysokich drzew liściastych. Mogą powodować zbyt duże zacienienie, a jesienne opadające liście będą kłopotliwe i przysporzą nam pracy. Skalniak prezentuje się dobrze w towarzystwie roślin iglastych, które w połączeniu z bylinami tworzą spójną kompozycję.
Jakie rośliny wybrać do skalniaka?
- Żurawka: to prosta w uprawie bylina, która idealnie pasuje do skalniaków oraz rabat. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywkowa z uwagi na rozłożysty pokrój. Żurawka dobrze się czuje w miejscach półcienistych z żyzną i wilgotną glebą. Wysokość sięga do 40 cm, natomiast pędy kwiatostanowe mogą sięgać nawet 1 m.
- Rozchodnik Kaukaski: to bylina, która w środowisku naturalnym występuje na łąkach i skalistych zboczach Kaukazu, północno-wschodniej Turcji oraz północnego Iranu. Nie jest wymagający w uprawie. Potrzebuje przepuszczalnych, piaszczystych gleb o obojętnym odczynie. Rozchodnik kaukaski jest zimozielony, jednak w warunkach naturalnych w Polsce warto na zimę go osłaniać gdyż może przemarzać. Bardzo dobrze wypełnia skalniaki. Dorasta do 15 cm wysokości.
- Rozchodnik Siebolda: to bylina o pięknej barwie. Szaroniebieskie liście o czerwonych brzegach stanowią ozdobę skalniaka przez cały rok natomiast jesienią w okolicach września i października dodatkowego uroku dodają mu różowe kwiaty. Dobrze się czuje posadzony na glebie piaszczystej, lekkiej, średnio przepuszczalnej. Doskonale się prezentuje w skalniaku jak i w pojemnikach wiszących. Ze względu na późny okres kwitnienia jest doskonałą ozdobą ogrodu jesienią. Warto pamiętać, że rozchodni siebolda nie przepada za nadmiarem wilgoci i może być wrażliwy na bardzo niskie temperatury.
Zapraszamy do śledzenia naszego cyklu o zakładaniu skalniaków. W kolejny poniedziałek przedstawimy Państwu równie piękne i ciekawe rośliny, które z pewnością ozdobią niejeden skalniak.
Odwiedź również nasze pozostałe strony w Internecie:
Facebook
Google+