Nowości
Blog
Uprawa i pielęgnacja hiacyntów ogrodowych
Serca ogrodników i ich gości podbijają oszałamiającą feerią barw i zapachów. Mowa o jednych z najpopularniejszych roślin ogrodowych – hiacyntach. Ich walory opanowujące nasze […]
Serca ogrodników i ich gości podbijają oszałamiającą feerią barw i zapachów. Mowa o jednych z najpopularniejszych roślin ogrodowych – hiacyntach. Ich walory opanowujące nasze zmysły idą w parze z łatwością uprawy tego gatunku kwiatów. Kilka kolorów posadzonych w grupie stworzy niesamowity efekt na przydomowej rabacie, klombie, a nawet ustawionej w ogrodzie donicy lub wiklinowym koszu. Pomysłów na zaaranżowanie hiacyntów jest tyle, ilu ogrodników zajmujących się ich pielęgnacją. Jak zająć się nimi, by stworzyć podbijający zmysły efekt? Podpowiadamy!
Wybierz miejsce dla hiacyntów
Hiacynty najlepiej czują się w lekkim, żyznym podłożu. Lubią słońce, ale doświadczeni ogrodnicy obsadzają nimi lekko zacienione miejsca. To ich sposób na przedłużenie okresu kwitnienia hiacyntów. Świetnie prezentują się posadzone w grupach. Od kilku do kilkunastu cebul tego samego gatunku zakopanych w jednym klombie stworzy efektowną, barwną i pachnącą wyspę. Kreatywni ogrodnicy z wyobraźnią i artystycznym zacięciem potrafią stworzyć z nich kwitnące obrazy.
Zaczynając swoją przygodę z uprawą hiacyntów pamiętaj, by nie sadzić ich w miejscu, w którym wcześniej rosły ogórki, truskawki lub pomidory. Ziemia po nich zawiera przetrwalnikowe formy chorobotwórczych grzybów, które mogą okazać się zabójcze dla kwiatów.
Pielęgnacja zaczyna się od cebuli
Pielęgnacja hiacyntów ogrodowych zaczyna się już w momencie wybierania ich cebul. W ziemi zakop jedynie zdrowe, twarde okazy, które jeszcze nie zaczęły kiełkować. Pomarszczona i sucha skórka, przebarwienia, zapach zgnilizny i nalot pleśni są sygnałem, że z takiej cebuli nie wyrośnie cieszący oko kwiat. Zdrowe cebule włóż do gruntu na przełomie września i października. W zależności od ich wielkości, umieść je na głębokości 10 – 15 cm pod powierzchnią ziemi. Zadbaj o zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy cebulami sadzonymi w jednym miejscu. Powinien on wynosić 15-20 cm. Na mniejsze odstępy możesz pozwolić sobie w przypadku drobnych cebulek.
Nie zapomnij, by rabatę obsadzoną cebulami hiacyntów zabezpieczyć przed zimą. Świetnie nada się do tego ściółka z iści lub kory. Za taką troskę kwiaty odwdzięczą się pięknym kwiatostanem, który pojawi się w kwietniu lub maju przyszłego roku. Pamiętaj, by podlewać je podczas suchej wiosny. Hiacynty nie lubią obfitego nawadniania. Chcąc przedłużyć okres kwitnienia, nie zapomnij o nawożeniu roślin.
Hiacynty ogrodowe – pielęgnacja po kwitnieniu
Każda roślina z czasem traci swój piękny kwiatostan. Nie oznacza to jednak, że można odpuścić sobie jej pielęgnację. W przypadku hiacyntów z troską należy zająć się ich cebulami, by w przyszłym sezonie ponownie zakwitły urzekając oczy swoją urodą i oszołomiły nas zapachem. Gwarancję na to daje wykopywanie cebul z ziemi i zapewnienie im okresu spoczynku. Pozostawione w gruncie dadzą w kolejnych sezonach słabsze rośliny, które z czasem przestaną kwitnąć.
Oczyszczone cebule przechowuj w suchym, niezbyt ciepłym miejscu. Systematycznie je przeglądaj i usuwaj egzemplarze z oznakami choroby. Szczególną uwagę zwracaj na cebule z przebarwieniami. Małe, żółte plamki pod łuską lub jasnobrązowe punkty i plamy mogą oznaczać chorobę grzybową. Takie egzemplarze wyrzuć, by nie zaraziły pozostałych cebulek.