Nowości
Blog
Stwórz własne wiązanki na cmentarz – poradnik
Zdobienie grobów naszych bliskich to piękna tradycja, poświadczająca pamięć, podtrzymująca więzi rodzinne i kultywowanie pamięci przodków. O grobach pamiętamy przez cały rok, ale dzień Wszystkich […]
Zdobienie grobów naszych bliskich to piękna tradycja, poświadczająca pamięć, podtrzymująca więzi rodzinne i kultywowanie pamięci przodków. O grobach pamiętamy przez cały rok, ale dzień Wszystkich Świętych to czas, gdy szczególnie chętnie je odwiedzamy. Zadbajmy o to, by wyglądały wyjątkowo uroczyście i pokuśmy się o samodzielne przygotowanie wiązanek.
Świeżo i elegancko
Kompozycje z ciętych kwiatów bywają bardzo kosztowne, tymczasem ich wykonanie jest banalnie proste. Niezbędna jest tylko właściwa baza w postaci floretu (gąbki florystycznej). Przydadzą się jeszcze ostre nożyczki, kwiaty, liście i gałązki iglaków. To od nich rozpoczynamy budowę kompozycji, wbijając je regularnie w dolną część gąbki. Dalej pozostaje nam tylko regularne układanie kwiatów i liści, na tyle szczelnie, aby gąbka była jak najmniej widoczna. Drobne nieszczelności bez trudu wypełnisz drobnymi listkami czy wstążką. Taka wiązanka będzie z pewnością niepowtarzalna, a do jej wykonania możesz wykorzystać kwiaty z własnego ogrodu: dalie, chryzantemy czy astry, tak piękne o tej porze roku.
W wazonie i donicy
Bukiet z żywych kwiatów jest elegancki, ale często nie wytrzyma na dworze nawet kilku dni. Wiele zależy od pogody. Warto pokusić się o wykonanie kompozycji z kwiatów sztucznych. Potrzebny ci tylko wazon lub donica wypełnione w trzech czwartych piaskiem, w który wkładasz kwiaty i gałązki. Tu także ważne jest w miarę szczelne wypełnienie, aby kompozycja była gęsta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szczeliny pomiędzy kwiatami sztucznymi uzupełnić gałązkami jedliny czy ozdobnych traw. Taką gotową kompozycję pozostaje nam tylko z wierzchu zalać rozrobionym w wodzie gipsem. To konieczne, aby zapewnić jej trwałość i odpowiedni ciężar, który sprawi, że wiatr jej nie przewróci. Nie martwmy się, jeśli kilka kropli gipsu spadnie na nasze kwiaty. Zanim zastygnie, spokojnie zmyjemy go wodą.
Na wieńcu
Dekoracyjne wianuszki wykonywane z suszonych kwiatów to bodaj najstarsza ozdoba grobów, podobnie jak wieńce z jedliny montowane drucikiem na miękkim, leszczynowym pręcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wianek wykonać samodzielnie, wykorzystując dostępne w sprzedaży gotowe, wiklinowe obręcze. To bardzo wygodna baza do wkładania gałązek zielonych iglaków, suszonych kwiatów, dekoracyjnych traw i ostów czy jesiennych liści. Jeśli w taki płaski wianek, położony na grobie włożysz płonący znicz, z pewnością uzyskasz niepowtarzalną ozdobę grobowca.
Skorzystaj z darów jesieni
Estetyka i kolorystyka naszych wiązanek może być absolutnie dowolna. Warto jednak rozejrzeć się i spojrzeć, jak wiele urody ma złota, polska jesień. Las i parki wprost kipią od szyszek, żołędzi i kasztanów, które mienią się pośród wielobarwnych liści. Drzewa w sadach uginają się od owoców: grusz, śliw i jabłek. W swoich dekoracjach wykorzystajmy to, co całkowicie bezpłatnie oferuje nam natura. Odrobina kleju, drucików, kolorowych farb w sprayu i fantazji dadzą przy minimalnym wkładzie czasu spektakularne efekty.