Nowości
Blog
Rośliny śródziemnomorskie. Zapewnij im odpowiednie warunki
Okolice Morza Śródziemnego, kojarzą nam się z wakacjami i tym, co w życiu najprzyjemniejsze: słońcem, błękitnym morzem i bogactwem roślinności, która dodatkowo wabi uroczym zapachem. Nic […]
Okolice Morza Śródziemnego, kojarzą nam się z wakacjami i tym, co w życiu najprzyjemniejsze: słońcem, błękitnym morzem i bogactwem roślinności, która dodatkowo wabi uroczym zapachem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odtworzyć te letnie wspomnienia i sielankowe widoki z pocztówek, tworząc taki ogród także w naszym, nieco surowszym klimacie.
Wybór właściwego miejsca
Ogród śródziemnomorski najłatwiej założyć na podłożu ubogim w składniki odżywcze, nasyconym tlenem, najlepiej na mieszance humusu i piasku. Niestety, gleby gliniaste czy iły, zdecydowanie utrudnią nam zadanie. Takie ziemie najlepiej przesypać dodatkowo piaskiem i żwirkiem. Nie tylko podłoże zyska na pożądanej jakości, ale też kamyki, które szybko się nagrzewają, dłużej będą oddawać ciepło. To ono jest najważniejsze, dlatego wybierajmy na swój ogród miejsce osłonięte od wiatru, a najlepiej nawiązując do stylistyki, ogrodzone kamiennym murkiem czy naturalnym wysokim żywopłotem. Użycie kamieni, nawet w postaci dróżek czy donic sprawi, że łatwiej zatrzymamy wysokie temperatury niezbędne roślinkom.
Charakterystyczne rośliny
Niestety wiele roślin południowych jest wyjątkowo wrażliwych na chłód, dlatego bugwenille, oleandry, drzewa oliwne czy cytrusy powinniśmy uprawiać w donicach. Wymaga to nie tylko więcej pracy, związanej z pielęgnacją. Nie tylko trzeba zapewnić im miejsce na zimę, ale też częściej podlewać, a co za tym idzie i nawozić. Woda szybko wypłukuje składniki odżywcze, a to po prostu, szkodzi.
Zapachy południa
Ogrody śródziemnomorskie to nie tylko rośliny ozdobne, ale także, a może przede wszystkim użytkowe. Wystarczy zerknąć na przepisy kulinarne, aby dostrzec, jak wielka jest rola ziół, uprawianych we własnym ogrodzie. Szczęśliwie dla nas, większość z nich ma naprawdę niewielkie wymagania. Tymianek, rozmaryn, szałwia czy oregano błyskawicznie rosną w donicach i równie dobrze w gruncie. Wystarczy kilka kęp lawendy, aby poczuć się jak w Prowansji, a w tym przypadku jedynym zagrożeniem mogą być tylko zbyt obfite deszcze. Charakterystyczne dla południa są także pewne warzywa: cukinia, pomidory, karczochy czy bakłażany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć taką uprawę, nie tyle dla plonów, co po prostu ze względu na niezwykłą urodę.
Zabezpiecz rośliny przed zimą
Zimy są wprawdzie coraz łagodniejsze, ale nadal zbyt ostre dla roślin śródziemnomorskich. Warto zadbać o uchronienie, nawet tych, którym pozornie niewiele grozi. Tak jest choćby z jałowcami i bukszpanem, które warto zabezpieczyć je przed połamaniem pod śniegiem, związując je po prostu w kilku miejscach. Podobnie, trzeba zabezpieczyć wysokie trawy, mistkanty czy rozpleńce, dodatkowo usypując u podstawy kopczyki z suchych liści czy trocin. Pnącza, które wsparte są na murkach czy pergolach, warto okryć matami słomianymi lub jutą, aby zapewnić im ciepło. Najlepiej przetrwają zimę byliny, bo ich części naziemne po prostu zamierają w okresie jesiennym, ale w przypadku bezśnieżnych zim, wietrznego miejsca i młodych roślin, warto przysypać system korzeniowy korą, słomą czy gałązkami igliwia.