Nowości
Blog
Przygotuj swój ogród na wiosnę – poradnik
Im więcej pracy włożysz w przygotowanie swojego ogrodu do wiosny, tym więcej radości sprawi on Tobie w sezonie wegetacyjnym. Krzewy się zazielenią, kwiaty zakwitną, a drzewka […]
Im więcej pracy włożysz w przygotowanie swojego ogrodu do wiosny, tym więcej radości sprawi on Tobie w sezonie wegetacyjnym. Krzewy się zazielenią, kwiaty zakwitną, a drzewka obrodzą owocami. To nie stanie się jednak samo. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na liście prac koniecznych do wykonania w ogrodzie zanim za oknem pojawi się wiosna.
Przygotuj materiał roślinny
Ostanie tygodnie zimy poświęć na przeglądanie cebul, bulw i kłączy roślin, które w ostatnich tygodniach zimowały w chłodnym pomieszczeniu. Wyrzuć te, na których zauważysz ciemne, gnijące plamy. Zmiany są oznaką, że materiał został zaatakowany przez patogeny. Porażone grzybem lub chorobą wirusową cebule, byliny i kłącza nie urodzą zdrowych, pięknych roślin. Zdrowe wsadź do gruntu w połowie kwietnia, o ile nie są to gatunki wymagające nieco wyższych temperatur. Z tymi musisz zaczekać do połowy maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków.
Koniec marca wykorzystaj na przygotowanie rozsad. W zimnym inspekcie lub skrzynce, którą ustawisz w chłodnym i widnym pomieszczeniu z temperaturą 10°C, możesz wysiać m.in. aksamitki, cynie, niecierpki i astry. Nieco cieplejszego miejsca będą wymagały np. szałwie, cynia i werbena. Tu musisz zapewnić temperaturę rzędu 15-20°C
Przełom marca i kwietnia to czas, w którym możesz wysiać do gruntu rośliny jednoroczne, m.in. czarnuszkę magi, nagietki i gipsówkę. Na drugą połowę kwietnia przygotuj do wysiania np. groszki, maciejkę i smagliczki.
Czas zdjąć z roślin zimowe okrycia
Koniec marca w naszym klimacie to czas, gdy robi się na tyle ciepło, by zdjąć z roślin zimowe okrycia. Zajmij się tym w pochmurny dzień. Pod osłonami zdążą się bowiem pojawić i rozwijać młode pędy. Są one delikatne i nagła ekspozycja na słońce może je uszkodzić. Jeśli swoje rośliny chroniłeś przed zimnem słomianymi matami, włókniną lub jutą, z powodzeniem możesz przechować je na kolejny sezon jesienno-zimowy. Liście, gałęzie iglaków i tekturę wrzuć do kompostownika, a korę i torf okrywające podstawy krzewów oraz bylin rozgarnij na rabaty, gdzie sprawdzą się w roli ściółki.
Uprzątnij resztki roślin i przytnij krzewy
Przytnij krzewy, które mają zakwitnąć już wczesną wiosną – pozbądź się suchych i najstarszych pędów. Przy okazji zainteresuj się również pozostałym – poświęć czas na to, by nadać krzewom odpowiedni dla nich pokrój. Zadbaj też o te, które obsypią się kwiatami późną wiosną i latem. Tu skracaj całe pędy, ucinając je nad ziemią na wysokości około jednej czwartej ich długości. Nie bój się tak drastycznie wyglądających cięć. One pobudzą krzew do puszczania nowych pędów. Dodatkowo odwdzięczy się on bardziej obfitym kwitnieniem. Jeśli w swoim ogrodzie uprawiasz róże szczepione na pniach, przytnij ich korony w taki sposób, by zostały mierzące 20 cm odcinki gałązek. To także czas na formowanie żywopłotu wyznaczającego granice Twojego ogrodu – skróć o połowę zeszłoroczne przyrosty. Przyjrzyj się też koronom drzew i przytnij ich gałęzie, jeśli wymagają takiego zabiegu.