Nowości
Blog
Ozdobny kamień – grys, żwir czy otoczaki?
Aranżacja ogrodu potrafi przybrać formę sztuki. Stworzenie odpowiedniej kompozycji z roślin wymaga nie tylko znajomości potrzeb poszczególnych gatunków, ale też zmysłu estetycznego i wyobraźni. Zwłaszcza, […]
Aranżacja ogrodu potrafi przybrać formę sztuki. Stworzenie odpowiedniej kompozycji z roślin wymaga nie tylko znajomości potrzeb poszczególnych gatunków, ale też zmysłu estetycznego i wyobraźni. Zwłaszcza, gdy planujemy wprowadzić do ogrodu dodatkowo element dekoracyjny, jakim jest ozdobny kamień. Na rynku dostępny jest w różnych kolorach i rodzajach. Jak w nich się rozeznać i co wybrać: grys, żwir czy otoczaki? Podpowiadamy!
Żwir nie tylko na ścieżki
Najbardziej popularny kamień ozdobny w ogrodzie to żwir, służący głównie do tworzenia atrakcyjnych, estetycznych i wygodnych w użytkowaniu ścieżek. Warto jednak przyjrzeć się mu bliżej i znaleźć szersze zastosowanie. Żwir bowiem, zwłaszcza jasny, świetnie nadaje się do rozświetlenia ciemnych zakątków ogrodu. Z kolei na mocno nasłonecznionym miejscu znacznie ograniczy proces wyparowywania wody z powierzchni gruntu.
Rabata żwirowa to prosty sposób, by nadać ogrodowi eleganckiego charakteru. Wzbogaca przestrzeń, pomaga utrzymać ład i porządek, a przede wszystkim stanowi naturalne tło eksponujące piękno rośli, zwłaszcza tych o barwnych liściach i kwitnących. Uruchom swoją wyobraźnie i wykorzystaj żwir ogrodowy do stworzenia unikatowych obrazów w swoim przydomowym ogródku.
Otoczak na duży plac
Obły otoczak pięknie prezentuje się w słońcu. Na ten wybór zdecyduj się, jeśli masz do zasypania plac o większej powierzchni. Kamień otoczany, bo znany jest również pod tą nazwą, powstaje w sposób naturalny lub poprzez mechaniczne wygładzenie jego krawędzi i szlifowanie w taki sposób, nadać mu obły kształt. W naturze te charakterystyczne cechy otoczak zdobywa, gdy ociera się o inne kamienie i piasek.
Ze względu na to, że otoczaki pozbawione są ostrych krawędzi, będą dobrym wyborem do ogrodu, w którym przebywać mają dzieci. W razie upadku na pokryte nim podłoże, nie ma ryzyka głębokich skaleczeń. Świetnie sprawdzą się w dobrze oświetlonym ogrodzie, a przy oczkach wodnych i strumieniach trudno wyobrazić sobie bardziej trafiony kamień ozdobny ogrodowy. Możesz też skorzystać z nich, by w dekoracyjny sposób wyznaczyć rabaty kwiatowe i odciąć je kamiennym obrzeżem od pozostałej części ogrodu.
Grys – ogrodowa klasyka
Wśród ozdobnych kamieni ogrodowych grys wyróżnia się kształtem – to pokruszone na dość małe, w miarę równe kawałki skały. Jego charakterystyczną cechą są ostro zakończone krawędzie, za które odpowiedzialna jest kruszarka używana do produkcji grysu. W swoim ogrodzie możesz wykorzystać go do podsypania miejsca wypoczynkowego, pod meble ogrodowe. Będzie niezastąpionym elementem dekoracyjnym w aranżacjach przestrzeni utrzymanych w stylu japońskim.
W porównaniu do innych ogrodowych kamieni ozdobnych gres jest stosunkowo tani i bardzo wydajny. Nie potrzebujesz więc dużych nakładów finansowych, by urozmaicić swój przydomowy ogródek. Fakt, że jest on materiałem pochodzenia naturalnego to jego niewątpliwa zaleta. Nie chłonie wilgoci i nie jest jej „magazynem”, więc nie grozi Ci inwazja komarów oraz innych owadów. Stąd popularność, jaką gres zdobywa w aranżowaniu ogrodowego kącika wypoczynkowego.