Nowości
Blog
Nawóz do trawy – jaki najlepszy?
Piękny, soczyście zielony i puszysty trawnik to marzenie każdego ogrodnika. To ogromny walor całego ogrodu, miejsce rekreacji i zabawy naszych dzieci. Niestety, szczególnie młodzi […]
Piękny, soczyście zielony i puszysty trawnik to marzenie każdego ogrodnika. To ogromny walor całego ogrodu, miejsce rekreacji i zabawy naszych dzieci. Niestety, szczególnie młodzi ogrodnicy zbyt często uważają, że trawa nie wymaga specjalnej pielęgnacji i zaniedbują tę część przydomowej zieleni. Tymczasem prawidłowe utrzymanie trawiastego dywanu wymaga starannej pielęgnacji, a przede wszystkim systematycznego nawożenia.
Po co i kiedy nawozić trawnik?
Właściwie nawieziony trawnik to nie tylko bujna zieleń, ale też ochrona trawnika przed mchem czy innymi chwastami. To także gwarancja odpowiedniej gęstości darni. Trawa ma bardzo płytki system korzeniowy, co sprawia, że szybko odczuwa brak substancji odżywczych, żółknie i pozostają na niej puste miejsca. Bez prawidłowego nawożenia nasza trawa wykorzysta składniki z gleby i nie odzyska sił, dlatego pierwsze nawożenie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej użyć preparatu startowego czy wiosennego (nazwa zależeć będzie od producenta). Kolejne powinno odbyć się na przełomie maja i czerwca, a jesienne powinniśmy zakończyć na początku października. Zatroszczmy się, aby ostatni, użyty przed nastaniem zimy nawóz zawierał dużo fosforu i potasu i miał niską zawartość azotu.
Jaki nawóz wybrać?
Kupując nawóz, musimy zwracać uwagę na jego formę, bo to od niej zależy, jak długo będzie działał. Najkrócej działają nawozy w płynie, tylko kilka, kilkanaście dni. Jako że zwykle składają się z różnych składników, przed ich użyciem należy wstrząsnąć butelkę, bo potrafią się rozwarstwić. Trzeba go także przechowywać w temperaturze pokojowej. W przypadku większych powierzchni lepiej zdecydować się na nawozy granulowane, które rozsypujemy co miesiąc, bo przez taki okres zasilają one glebę. Nawóz rozsypujemy równomiernie na suchą trawę, aby zapobiec przylepianiu granulek do mokrych źdźbeł trawki i następnie podlewamy trawnik, tak aby grudki mogły się rozpuścić. Na rynku dostępne są także nawozy długo działające. To właśnie pośród nich znajdziemy te, które dedykowane są kolejnym porom roku. Z takich nawozów wystarczy skorzystać trzy razy w roku. Specjalistyczne preparaty mogą nam pomóc dodatkowo zmienić kwasowość lub zasadowość gleby, tak aby osiągnąć optymalne dla trawy 5,5 pH. To najlepsze nawozy dostępne na rynku, bo składniki pokarmowe uwalniają się z nich stopniowo, w zależności od temperatury i wilgotności. Mamy więc pewność, że nasza trawa jest zasilana właśnie wtedy, gdy tego najbardziej potrzebuje.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby nawóz nie zaszkodził trawnikowi. Zdarza się, że przy braku doświadczenia sypiemy zbyt dużo granulatu w czasie suszy. Niestety rezultatem takiego działania jest miejscowe wypalenie trawy. Równie istotne jest sypanie nawozu w regularnych odstępach i podobnej ilości, po to, aby zapobiec nieestetycznej szachownicy. Zbyt wczesne nawożenie, gdy ziemia jest zamarznięta to strata naszych pieniędzy, bo nawóz nie wniknie do gleby i nie osiągniemy żadnego rezultatu. Z kolei zbyt późne, zwłaszcza gdy w nawozie jest sporo azotu przyspieszy, wzrost trawy, a to sprawi, że trudno jej będzie przezimować.