Nowości
Blog
Kwiaty wczesnowiosenne – zasiej je w swoim ogrodzie
Ostatnie zimowe tygodnie dla wielu ogrodników są czasem niecierpliwego wyczekiwania pierwszych oznak wiosny i kolorów, jakie wraz z nią pojawią się na pielęgnowanych rabatach. […]
Ostatnie zimowe tygodnie dla wielu ogrodników są czasem niecierpliwego wyczekiwania pierwszych oznak wiosny i kolorów, jakie wraz z nią pojawią się na pielęgnowanych rabatach. Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie możemy podziwiać już w marcu. Żywe, jasne kolory w nieco ponurym jeszcze otoczeniu początkowo pojawiają się nieśmiało, by wreszcie, niemal z dnia na dzień, wystrzelić feerią barw. Podpowiadamy, kiedy posadzić wczesnowiosenne kwiaty i jak uprawiać je w ogrodzie.
Wczesnowiosenne kwiaty – kieruj się naturą
Pierwsze zwiastuny wiosny w swoim naturalnym środowisku najczęściej rosną w górach. Podczas wędrówek można natknąć się na nie nad brzegami potoków, gdzie pokrywa śniegowa topi się najszybciej. W swoim ogrodzie przygotuj dla nich miejsce na skalniaku lub pod drzewem, które wczesną wiosną nie będzie jeszcze miało bujnych liści i nie zabierze kwiatom słońca. Półcień oraz lekkie, żyzne podłoże docenią białe przebiśniegi, kwitnące na niebiesko cebulice syberyjskie, znane z polskich lasów fioletowe przylaszczki i kolorowe pierwiosnki. Z kolei spotykane na tatrzańskich halach krokusy dobrze poczują się na otwartej, nasłonecznionej przestrzeni.
Co zakwitnie wczesną wiosną?
Wbrew pozorom mamy szeroki wybór gatunków roślin, które ucieszą nasze oczy kolorowym kwiatostanem już w marcu. Szaleństwem barw nasze rabaty pokryją pierwiosnki i hiacynty. Popularne krokusy to nie tylko „dzikie” odmiany w odcieniach fioletu, ale też odmiany żółte i paskowane, które urozmaicą wiosenny ogród. Wczesne odmiany znajdziemy również wśród tulipanów. Na przełomie marca i kwietnia możemy spodziewać się kwitnącej na żółto „Bellony”, subtelnie kremowej „Białej Damy” oraz charakteryzującej się dość drobnymi kwiatami „Berliozy” i „Zampy”.
Kiedy kwitną wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie?
Pierwsze wczesnowiosenne kwiaty mogą pojawić się w Twoim ogrodzie już w połowie lutego. To czas, gdy zaczynają kwitnąć przebiśniegi i ranniki. W marcu królują cebulice i krokusy. Nieco później uroku ogrodom dodają irysy, hiacynty, szafirki i narcyzy. Amatorom pierwiosnków polecamy obsadzenie rabaty gatunkami o różnych okresach kwitnienia. Najpierw pojawi się pierwiosnek lekarski i wyniosły, a później zastąpi go japoński i gruziński. Pielęgnuj swoje pierwiosnki również po okresie kwitnienia. Niektóre z nich mogą obsypać się kolorowymi kwiatami po raz drugi jesienią.
Kiedy sadzić kwiaty wczesnowiosenne w ogrodzie?
Zanim zabierzesz się za sadzenie cebulek kwiatowych, zaznacz ich miejsce w ogrodzie. Pamiętaj, że latem będzie trzeba je wykopać i przygotować do ponownego sadzenia. Wyciąganiem ich z ziemi zajmij się w czerwcu. Z czasem cebulka zacznie zapadać się coraz głębiej, a przez to stanie się trudna do wydobycia z gruntu, a w kolejnym sezonie roślina straci dużo siły, by przebić się na powierzchnię i z każdym kolejnym rokiem będzie rosła mniejsza, a w końcu przestanie kwitnąć. Zasada ta nie dotyczy krokusów. Te mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. Wykopane cebulki rozdziel, pozbądź się zgniłych i niezdrowo wyglądających, a pozostałe wsadź jesienią ponownie do gruntu. Będą miały wystarczająco czasu, by ukorzenić się jeszcze przed zimą, a ukryte na głębokości 10 cm lub trzech długości cebulki pod powierzchnią ziemi przetrwają siarczyste mrozy.