Nowości
Blog
Kora czy kamienie pod rośliny – co wybrać?
Ściółkowanie roślin w ogrodzie pełni funkcję ochronną i użyźniająca. To wygoda i komfort nie tylko dla roślin, ale także dla początkujących ogrodników lub tych, którzy po prostu nie mają czasu […]
Ściółkowanie roślin w ogrodzie pełni funkcję ochronną i użyźniająca. To wygoda i komfort nie tylko dla roślin, ale także dla początkujących ogrodników lub tych, którzy po prostu nie mają czasu na żmudne odchwaszczanie. Nie da się ukryć, że dobrze dobrana ściółka podkreśla urodę roślin, a wybór kory dekoracyjnej i kamieni jest naprawdę ogromny. To trudna decyzja: kora czy kamień? Co lepsze dla naszego ogrodu?
Kora
Świeża kora, rozrzucona pod naszymi drzewkami czy krzewami to upojny zapach lasu i atrakcyjny rdzawo-pomarańczowy kolor. To nie jedyne zalety. Niewątpliwym atutem jest atrakcyjna cena, lekkość wpływająca na łatwość transportu i pracy przy uzupełnieniu rabat, a także doskonałe właściwości izolacyjne. Kora, szczególnie rozłożona na agrowłówkninie to wybawienie dla naszego kręgosłupa, bo rozwój chwastów jest tak nikły, że właściwie nie ma żadnej dodatkowej pracy przy usuwaniu inwazyjnych roślin. Tyle tylko, że tę listę zalet równoważy lista wad. Lekkość kory sprawia, że bardzo łatwo rozwiewa ją wiatr, przez co wyjątkowo zanieczyszcza trawnik, a szybka biodegradacja sprawia, że trzeba ją uzupełniać przynajmniej raz w roku, a miejscowo nawet częściej. Po pewnym czasie traci kolor i zapach i po prostu przestaje wyglądać ładnie.
Kamienie
Rabaty kamienne to nieco większy wydatek, ale biorąc pod uwagę trwałość, trzeba traktować to w kategorii wieloletniej inwestycji. Szeroki wybór kamieni od zwykłych otoczaków, przez żwiry grysy, a nawet korę kamienną sprawia, że można dzięki nim zaaranżować bardzo różne rabaty. Kamień świetnie komponuje się z oczkami wodnymi, jest wysoko przepuszczalny, tworzy świetne tło dla innych elementów architektury ogrodowej i pasuje praktycznie do każdego stylu ogrodu. Kamienie pozwalają na tworzenie aranżacji przestrzennych, swobodną zabawę poziomami i urozmaicenie terenu. Niewielką wadą jest to, że stosunkowo trudno utrzymać kamienie w czystości. Niestety, liście, igły czy drobne odpadki usuwa się bardzo ciężko, dlatego warto zaopatrzyć się w dmuchawę czy odkurzacz, które ułatwią porządki.
Trudny wybór
Estetyka to nie wszystko, zwłaszcza że często i jeden i drugi materiał robią na nas dobre wrażenie i wydają nam się efektowne. W przypadku dylematu warto zastanowić się, jakim roślinom ma służyć nasza ściółka. Kora ma silne właściwości zakwaszania gleby, a zarazem na długo zatrzymuje wilgoć. To doskonały materiał jeśli chcemy zadbać o iglaki, wrzosy, magnolie, azalie czy różaneczniki. Roślinom, które preferują glebę o odczynie zasadowym, może bardzo zaszkodzić. Tak jest na przykład z różami i bylinami ogrodowymi. Szczególnie jeśli stawiamy na gatunki, które lubią suche i nieco uboższe podłoże, zdecydujmy się na kamienie. W ogrodzie żwirowym dobrze czują się rośliny wyraziste: klony palmowe, hortensje ogrodowe czy dębolistne, rodgersje, a także wiele rodzajów traw ozdobnych. Naturalnie będą wyglądać także te gatunki, które zwykle zdobią skalniaki: wilczomlecze, skalnice czy rozchodniki, a także zioła śródziemnomorskie czy lawenda.