Nowości
Blog
Kamienie pod roślinami – jakie dają korzyści?
Czasem wystarczą detale i naprawdę niewielkie zmiany, aby nasz ogród nabrał niebanalnego wyglądu i wyróżniał na tle innych. Taki drobiazg to kilka drobnych kamyczków […]
Czasem wystarczą detale i naprawdę niewielkie zmiany, aby nasz ogród nabrał niebanalnego wyglądu i wyróżniał na tle innych. Taki drobiazg to kilka drobnych kamyczków lub alejka wysypana dekoracyjnym żwirkiem. Kamienie mogą uwypuklić walory, zmienić optycznie przestrzeń, a także podkreślić elementy architektury.
Kamień ozdobny
Na rynku znajdziemy dziesiątki kamieni dekoracyjnych, o różnej strukturze i rozmiarach. Praktycznie nie ma wśród nich jednakowych, a dostępne są w całej palecie barw, które tworzy sama natura. Najlepiej sprawdzają się w niewielkich ogrodach, gdzie można ich użyć do wysypania ścieżek, pokrycia powierzchni pomiędzy poszczególnymi roślinami czy wyłożenia brzegów oczek wodnych. W większych ogrodach warto za ich pomocą wydzielać poszczególne strefy użytkowe. Są świetnym rozwiązaniem maskującym, gdy teren wokół domu jest od dawna zagospodarowany, a my w ramach drobnego remontu decydujemy się choćby na instalacje nowych lamp ogrodowych. Kamyki czy żwir znakomicie zakryją mało dekoracyjne kable, czy system nawadniania roślin.
Rabata żwirowa
Takie rabaty najlepiej zakładać na włókninie, która nie dopuszcza do wzrostu chwastów, a jednocześnie przepuszcza wodę i umożliwia wymianę gazową między ziemią a powietrzem. Tak jak w przypadku każdej innej rabaty, prace rozpoczynamy od przekopania gruntu i usunięcia zbędnych roślin. Gdy ziemia osiądzie, układamy włókninę, aranżujemy naszą rabatę i wycinamy w odpowiednich miejscach otwory, tak by swobodnie posadzić roślinki. Ziemię użyźniamy kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, wykonujemy nasadzenia i układamy warstwę dekoracyjnych kamieni.
Podniesione rabaty i oczka wodne
Kamienie to doskonały element aranżacyjny dla tych, którzy marzą o pięknym i zagospodarowanym ogrodzie, a nie mają zacięcia do prowadzenia regularnej pielęgnacji roślin. Doskonałym rozwiązaniem jest zaplanowanie skalniaka, kilku podwyższonych kamieniami rabat oraz suchego potoku. Aranżacja wymaga sporego nakładu sił w początkowym etapie, ale efekt będzie zachwycający. Wypełniający się w czasie deszczu wodą fragment rzeczki czy oczka wodnego wystarczy do stworzenia mikroklimatu, który sprawi, że choćby rojniki i rozchodniki, wzbogacone kępami traw, nie będą wymagać praktycznie żadnej pielęgnacji.
Zalety rozwiązania
Kamyki położone na powierzchni rabaty to szereg korzyści. Przede wszystkim praktycznie całkowicie pozbywamy się problemów związanych z wyrywaniem chwastów, bo szczelna powierzchnia nie pozwala im na przebicie się. Kamienna ochrona pozwala też na utrzymanie w miarę jednorodnej temperatury ziemi, zimą chroniąc korzenie roślin przed przemarznięciem, a latem przed przegrzaniem. W dobie oszczędności wody bardzo ważne jest, to że kamienie chronią ziemię przed nadmiernym parowaniem, można więc zdecydowanie rzadziej podlewać roślinki. Z kolei w czasie ulewnych deszczy powierzchnia jest na tyle przepuszczalna, że możemy być spokojni, iż nie powstaną kałuże, a roślinność nie zacznie po prostu gnić. Kamyki są zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem od kory, dzięki swojemu ciężarowi. Nie rozwieje ich wiatr, a i uzupełnienia wymagają raz na kilka lat.