Nowości
Blog
Jakie rośliny sadzić w sierpniu?
Sierpień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w domowym ogrodzie. Pogoda zwykle dopisuje, a nasze otoczenie zachęca do wypoczynku, przesycone zapachem letnich kwiatów, które są właśnie w pełni […]
Sierpień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w domowym ogrodzie. Pogoda zwykle dopisuje, a nasze otoczenie zachęca do wypoczynku, przesycone zapachem letnich kwiatów, które są właśnie w pełni rozkwitu. Dla zapalonych ogrodników to także czas wytężonej pracy. To najlepszy miesiąc na uzupełnienie nasadzeń i zadbanie o ogród w kolejnych latach.
Byliny i rośliny dwuletnie
Większość bylin właśnie zakończyła kwitnienie i to doskonały okres, aby rozsadzić je na mniejsze kępy. Dzielimy kilkuletnie karpy piwonii, złocieni, liliowców i kosaćców. Wyższe rośliny najpierw przycinamy, skracając ich pędy, a po około dwóch tygodniach wykopujemy, dbając o jak najlepsze zachowanie systemu korzeniowego. Wykazując się podobną troską o korzonki, możemy rozmnożyć hortensje. To także doskonały czas na zwiększanie kęp roślin okrywowych: fiołków, floksów czy żagwienia. Nie zapominajmy o uzupełnieniu upraw o rośliny dwuletnie: niezapominajki, bratki, malwy, dzwonki, czy stokrotki będą cieszyć nas wiosną.
Oczko wodne
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego, także na nim zadbajmy o zmniejszenie ilości roślin lub ich troskliwe przesadzenia. Pozostawione w swobodzie nadmiernie się rozrosną. W tym przypadku pamiętajmy, aby rozsadzać roślinność w godzinach porannych lub wieczornych, bo w przypadku prac wykonywanych w pełnym słońcu, korzenie zbyt szybko wyschną. Na oczku warto rozciągnąć siatkę zabezpieczającą lustro wody przed liśćmi opadającymi z okolicznych drzew.
Cebulki
Wystarczy zadbać o wczesne wsadzenie cebulek krokusów i przebiśniegów, aby równie wcześnie powitać wiosnę. W drugiej połowie miesiąca wzbogaćmy nasz ogród o tulipany, hiacynty, irysy, narcyzy i szafirki. Zadbajmy o to, aby posadzić je w grupach. Kwitnące kępy będą nie tylko bardziej malownicze, ale też my łatwiej oznakujemy miejsce wsadzenia kwiatów i nie zniszczymy ich w trakcie prac porządkowych jesienią.
Iglaki
Ciepłe, sierpniowe deszcze i nieco wyższa wilgotność sprawiają, że to wyjątkowo dobry czas na sadzenie roślin iglastych. Spowalniają one już nieco swoje funkcje życiowe i są odporniejsze na uszkodzenia. Pamiętajmy tylko, aby nie wykonywać nasadzeń w trakcie silnych wiatrów, które zbyt szybko wysuszają rośliny, co może prowadzić do brązowienia igieł. Jeśli mamy ochotę na nieco żmudniejsze prace, możemy podjąć próbę własnoręcznego rozmnożenia niektórych roślin. Stosunkowo łatwo jest ukorzenić żywotniki, tuje, cyprysiki i cisy. Zdecydowanie trudniejsze jest mnożenie tzw. choinek.
Warzywniak
To już ostatni moment na uzyskanie plonów z naszego ogrodu warzywnego. Na grządki oczyszczone z poprzednich upraw możemy wysiać rzodkiew, sałaty, endywię, kapustę pekińską, szpinak, czy koper i rzepę. Nie ociągajmy się i postarajmy się zdążyć z zasiewami w pierwszej połowie miesiąca. Zadbajmy także o to, aby w kolejnym sezonie cieszyć się soczystymi truskawkami. To doskonały czas na odnowienie starych kęp i posadzenie nowych sadzonek. Nie zapomnijmy o wzbogaceniu ziemi. Jako poplon po warzywach czy roślinach jednorocznych możemy wysiać facelię, która będzie doskonałym nawozem zielonym.