Nowości
Blog
Jak urządzić ogród na balkonie?
Czy balkon w bloku może stać się bajkowym ogrodem, pełnym zieleni, zapachu, a nawet smaku? Oczywiście, jeśli tylko nie ograniczy nas nasza własna wyobraźnia. Zieleń […]
Czy balkon w bloku może stać się bajkowym ogrodem, pełnym zieleni, zapachu, a nawet smaku? Oczywiście, jeśli tylko nie ograniczy nas nasza własna wyobraźnia. Zieleń stwarza tak wiele możliwości, a projektanci narządzają za naszymi potrzebami i w ofercie sklepów znajdziemy nie tylko donice, skrzynki i rośliny, ale nawet meble ogrodowe dopasowane do małych powierzchni.
Określ położenie balkonu
Wybierając rośliny musimy kierować się położeniem balkonu. Zdecydowanym zwycięzcą będą ci, których balkon jest słoneczny, ciepły, zacisznie osłonięty przed wiatrem i duży. Dysponują oni praktycznie nieograniczonym spektrum możliwości, złociste promienie kochają bratki, begonie, lobelie czy surfinie. Równie dobrze będą czuły się warzywa, a nawet karłowate drzewka. Zwolennicy egzotycznych aranżacji pokochają bonsai, miniaturowe cisy i wierzby, a stęsknieni za rustykalnym klimatem mogą pokusić się o uprawę karłowatych drzewek owocowych. Nie oznacza to, że balkon zacieniony oznacza brak możliwości uprawy. Warto tylko dobrać gatunki lubiące nieco mniej słońca: paprocie, trawy dekoracyjne, begonie, pelargonie czy ciemierniki.
Maleńki balkon
Właściciele małych balkonów powinni nieco „oszukać” kameralny metraż i pokusić się o zaaranżowanie ogrodu pionowego. Wertykalny ogród to po prostu wiszące donice, pergole naścienne i kwietniki, linki, haczyki i kratki. Samodzielni majsterkowicze zaplanują go bez trudu, korzystając z szerokiego wyboru akcesoriów. Jeśli do tego sięgniemy po rośliny pnące, takie jak bluszcze, klematis czy dzikie wino zbliżymy się do stylistyki angielskiego, tajemniczego ogrodu. Uzupełniony o zioła, będzie cieszył nas nie tylko wyglądem, ale i aromatem. Pamiętajmy, że zielone ściany to także doskonała osłona przed wiatrem, nadmiarem słońca, a nawet… wzrokiem sąsiadów.
Zadbaj o właściwe skrzynie i donice
Stylowe oprawy podkreślają piękno roślin i charakter balkonu. Ceramiczne i drewniane będą z pewnością nieco droższe, ale estetyczne i trwałe. Na balkonie odsłoniętym, narażonym na podmuchy wiatru, najlepiej sprawdzą się donice cementowe. Zyskamy pewność, że rośliny nie będą się przewracać. Jeśli postawisz na plastikowe, pamiętaj aby właściwie je obciążyć. Niestety, zbyt lekkie będą łatwo poddawać się podmuchom wiatru, dlatego ich dno warto obciążyć kamykami czy żwirem. Pomoże to także zachować roślinom prawidłową wilgotność. Pamiętajmy, że w skrzyniach są zdecydowanie bardziej narażone na wysuszenie niż te, które sadzone są bezpośrednio do gruntu.
Akcesoria i dodatki
Ciepłe wieczory aż proszą się o to, aby spędzić je na balkonie. Zdecydowanie przyjemniej będzie, jeśli zadbamy o prawidłowe oświetlenie. Lampiony można dopasować do każdego stylu, wybierając nawiązujące do natury lub nowoczesne i trwałe, wykonane z metalu. Kilka stojących i rozwieszonych punktowo wystarczy, aby stworzyć kameralną atmosferę na naszym balkonie. Ostateczny charakter naszego letniego salonu, pomogą nam stworzyć akcesoria i dodatki. Drobne figurki, ozdoby w kształcie owoców czy wiszące swobodnie girlandy, dodadzą uroku i oswoją przestrzeń.