Nowości
Blog
Jak przygotować ogród na jesień?
Złota, polska jesień, ogród w brązach, purpurze i żółci, coraz krótszy dzień, chłodne wieczory i poranki to znak, że przyroda szykuje się powoli do snu. Nie dajmy […]
Złota, polska jesień, ogród w brązach, purpurze i żółci, coraz krótszy dzień, chłodne wieczory i poranki to znak, że przyroda szykuje się powoli do snu. Nie dajmy jednak spłoszyć się pogodzie i poświęćmy czas naszemu ogródkowi, aby wiosną odwdzięczył się nam za troskliwą opiekę.
Trawnik
Okres intensywnego wzrostu powoli się kończy i regularne koszenie oraz podlewanie nie jest już niezbędne. Zadbajmy, tylko aby ostatnie koszenie, wykonywane przed pierwszymi przymrozkami było stosunkowo niskie (w granicach 2-3 centymetrów, 4 w przypadku trawy z rolki) tak, by zalegający śnieg nie zgniótł nadmiernie roślin. Dla wzmocnienia systemu korzeniowego i poprawienia przepływu substancji odżywczych dobrze jest nawieźć trawnik, dedykowanym tej porze roku środkiem. Chodzi o to, aby nie było w nim zbyt wiele azotu, a raczej fosfor i potas. Zahamujemy w ten sposób wzrost, a jednocześnie nasz trawnik nie przerzedzi się po zimie.
Zadbaj o kwiaty
Jeśli chcesz wiosną nacieszyć się pełnym blaskiem swojego ogrodu, nie pora na siedzenie na leżaku. Tylko do października masz czas na posadzenie roślin cebulowych. Jak najwcześniej postaraj się o cebule przebiśniegów, krokusów, cebulic czy narcyzów, aby wcześnie rozkwitły. Nieco później dosadź szafirki, lilie, hiacynty i czosnek ozdobny. Zwróć uwagę na jakość cebulek, nie mogą być przesuszone, uszkodzone czy przebarwione. Wybierz miejsce słoneczne, najlepiej zabezpieczając roślinki przed gryzoniami i lokując je w ażurowych koszyczkach. We wrześniu zasiej ostróżki, chabry i maki, tworząc zaczątek dzikiej łąki. W listopadzie zadbaj o przyszłoroczne plony i wysiej warzywa ozime: marchew, pietruszkę i koper.
Pielęgnacja i przycinanie
Jesień to ten czas, gdy najlepszym przyjacielem ogrodnika zostaje ostry sekator. Konieczne są cięcia pielęgnacyjne krzewów, po to, by zapobiec przyrostom w razie nagłego ocieplenia. Równie ważne jest przycięcie ogrodowych pnączy i usuniecie wszelkich gałązek, które zmieniły się pod wpływem choroby. Nie zapomnij także o usunięciu wszelkich uschniętych owoców z drzewek. Warto zadbać o profilaktykę i spryskać je środkami zapobiegającymi pozimowym chorobom. Rabaty, z których zebraliśmy już plony i kwiaty, warto spulchnić, przekopać i zasilić kompostem, po to, by ziemia wzbogaciła się w składniki odżywcze, które będą potrzebne wiosną.
Sadzenie drzew i krzewów
Wrzesień to czas intensywnych zbiorów owoców, pora na nacieszenie się smakiem jabłek, śliwek i gruszy. Troszkę dłużej poczekajmy ze zbiorem winogron i orzechów włoskich, dając im osiągnąć październikową pełnię dojrzałości. Ciepła jesień to też doskonały czas na uzupełnienie naszego sadu owocowego. Pomimo obiegowych opinii dotyczących sadzenia drzewek wiosną, zdecydowanie lepiej robić to o tej porze roku. Zdążą wykształcić system korzeniowy i staną się zdecydowanie bardziej odporne. Jeśli mamy już owocówki, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu ich wapnem, aby zapobiec pękaniu kory. Równie ważna jest ochrona przed dzikimi zwierzętami i troska o odpowiednie osłony.