Nowości
Blog
Jak dobrać nawóz do roślin domowych?
Faktem jest, że często hodujemy w domach rośliny, które w zasadzie niewiele mają wspólnego z polskim klimatem. W takim przypadku bardzo ważna jest ich odpowiednia […]
Faktem jest, że często hodujemy w domach rośliny, które w zasadzie niewiele mają wspólnego z polskim klimatem. W takim przypadku bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli nieco oszukać warunki. Warto używać odpowiednich nawozów, które wspomogą odpowiedni wzrost roślin i dostarczą im cennych składników, które nie są w stanie same pozyskać z gleby.
Naturalne domowe nawozy, czyli eko hodowla
Najtańszym rozwiązaniem są nawozy, które możemy pozyskać z domowych składników lub odpadów. To sposób dedykowany osobom, które żyją w duchu less waste. Przykładem domowych nawozów są na przykład fusy z kawy lub herbaty, woda pozostała po gotowaniu warzyw, skorupki jaj, popiół drzewny, skórka z banana oraz mleko w proszku. Należy jednak mieć na uwadze, że preparaty te nie zadziałają od razu. Aby zauważyć efekty, trzeba być bardzo regularnym. Co więcej, nie będą w stanie uratować rośliny, która zaczyna obumierać. Warto jednak wykorzystywać je jako dodatkowy nawóz. Z pewnością pozytywnie wpłyną na rozwój rośliny.
Skład nawozu – podstawa zakupu
Wybór odpowiedniego nawozu do roślin doniczkowych może okazać się nieco skomplikowany, a już szczególnie dla osób, które nie interesują się ogrodnictwem na co dzień i nie posiadają wiedzy w tym zakresie. Z tego powodu warto przyglądać się składom produktów. Aby roślina mogła poprawnie się rozrastać, potrzebuje do tego trzech podstawowych składników, a mianowicie azotu, fosforu oraz potasu. Tego typu nawozy oznaczane są skrótem „NPK”. Dotyczy to wszystkich gatunków roślin.
Rodzaje roślin a nawóz
Jak już zostało wspomniane, azotu, fosforu oraz potasu potrzebują wszystkie rośliny niezależnie od ich rodzaju. To podstawowe składniki, dzięki którym mogą one poprawnie funkcjonować i się rozwijać. Mogłoby się wydawać, że wybór nawozu oznaczonego skrótem „NPK” to złoty środek, który zapewni piękny wygląd oraz zdrowie rośliny. Tak niestety nie jest. Każdy rodzaj potrzebuje innego składnika dominującego. Kwiaty zielone potrzebują większej dawki azotu, który zwiększy zieloną masę. W przypadku kwiatów kwitnących trzeba zwrócić uwagę na zawartość fosforu i potasu w nawozie. Wpływają one na pozytywnie na kolor i wielkość liści. Poza tym wzmacniają ukorzenienie rośliny, co z kolei przekłada się na długość utrzymywania kwiatów. Dla kwiatów ozdobnych liści wybieraj produkty bogate w azot, który zadba o odpowiednie ubarwienie, kolor i wielkość liści.
Czy forma podania nawozu ma znacznie?
Wbrew pozorom, na to pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Wiele osób mylnie sądzi, że forma nawozu to jedynie wariacje producentów. Okazuje się jednak, że ma ona wpływ na przyswajanie preparatu przez poszczególne rodzaje roślin. Do roślin doniczkowych najlepiej sprawdzi się płynna forma nawozu. Co więcej, jest to też najwygodniejszy sposób podania dla właściciela rośliny. Wyjątek stanowią storczyki oraz kaktusy. Te wymagają precyzyjnego podania nawozu, dlatego w tym przypadku sprawdzą się najlepiej pałeczki nawozowe lub aplikatory.