Nowości
Blog
Jak dbać o warzywa i owoce w ogrodzie?
Zadbany ogród to nie tylko urocze miejsce do spędzania letnich dni, ale też wiele pożytku, płynącego z własnych, przydomowych upraw. Warzywa i owoce, uprawiane własną ręką to ogromna […]
Zadbany ogród to nie tylko urocze miejsce do spędzania letnich dni, ale też wiele pożytku, płynącego z własnych, przydomowych upraw. Warzywa i owoce, uprawiane własną ręką to ogromna satysfakcja z plonów, ale też uzupełnienie naszych dań o ekologiczne i zdrowe produkty. Tyle tylko, że aby zbiory były obfite, trzeba poświęcić czas i pracę, by osiągnąć spodziewane efekty.
Właściwe przygotowanie
Podstawą jest prawidłowy plan. Ogród warzywny wymaga umiejętnego zaplanowania poszczególnych roślin na konkretne grządki, wytyczenia ścieżek, wzbogacenia gleby nawozem oraz właściwego siewu i rozsady. Podobnie pracochłonne jest dobranie właściwych drzewek i krzewów owocowych. W tym przypadku największym błędem jest brak urozmaicenia. Nawet w obrębie jednego rodzaju znajdziemy odmiany, z których zbieramy plony w równych terminach. To konieczne, jeśli chcemy mieć owoce przez cały sezon. Ta, jak wydaje się początkującym ogrodnikom, skomplikowana logistyka, zdecydowanie popłaca, a z drugiej strony, czy może być coś milszego, niż zimowe wieczory spędzone na lekturze i planowaniu przyszłorocznego ogrodu?
Pielęgnacja warzywniaka
Czynnością, którą powinniśmy wykonywać regularnie, jest spulchnianie gleby i jej odchwaszczanie. Chodzi o to, aby woda łatwo dostawała się do systemu korzeniowego i była właściwie napowietrzona. Przy okazji spulchniania, warzywa łatwo oczyścić z chwastów, które mają płytkie korzonki, a nadmiernie wyrośnięte zabiorą warzywom cenny pokarm z ziemi i przysłonią słońce. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, które warto robić ręcznie, przynajmniej w początkowej fazie wzrostu. Węże ogrodowe, a nawet zbyt intensywne strumienie wody, mogą łatwo uszkodzić delikatne rozsady. Niektóre z warzyw wymagają właściwych podpór, bo bez nich zniszczą się nam np. pomidory czy fasola. Inne z kolei wymagają regularnego przerywania, bo zbyt gęsto rosnące buraki czy cebula nie dadzą odpowiedniego plonu. Podobnym zabiegiem jest odgławianie, polegające na usuwaniu zbyt dużej ilości pędów z łodygi. Te drobne prace ręczne, wykonywanie regularnie pozwolą na stałe korzystanie z naszego warzywnika.
Drzewka owocowe i krzewy
W tym przypadku podlewanie to podstawa. Sady szczególnie te młodsze trzeba podlewać obficie, bo ważne jest, aby dawka wody sięgnęła nawet na głębokość 40 cm. Z drugiej strony nadmierne zalanie ogranicza zawartość powietrza w ziemi, sprzyjając rozwojowi grzybów. Równie ważne, szczególnie w okresie kwitnienia jest nawożenie, które należy powtórzyć po około czterech tygodniach. Najlepszym nawozem jest kompost, który rozkładamy wokół drzewa i delikatnie mieszamy z podłożem. Warto bacznie obserwować drzewka i usuwać z nich nadmiar zawiązków. Uszkodzone, słabe czy zniekształcone usuwamy ręcznie, gdy tylko osiągną wielkość orzecha. Nie będą niepotrzebnie obciążać roślin. Podobnie warto na bieżąco usuwać zainfekowane liście czy nawet cale gałązki. Niestety, w wielu przypadkach nie uda nam się pozyskać plonów bez regularnych oprysków. Stosujmy je, gdy zawiodą metody mechaniczne i naturalna pomoc ze strony ptaków. Lipiec i sierpień to dobry czas do pozbycia się tzw. wilków z koron jabłoni, grusz i śliw, ale też przygotowania i rozmieszczenie w naszym sadzie karmników dla dzikiego ptactwa. Odkarmione zimą, odwdzięczy nam się w kolejnym sezonie, czyszcząc za nas drzewka.