Nowości
Blog
Drzewka owocowe – sadzenie i pielęgnacja
Własny sad to nie tylko radość z uprawy, ale też niskie koszty pozyskania plonów. Nawet kilka drzewek daje możliwość dzielenia się owocami z rodziną i samodzielnego przygotowywania […]
Własny sad to nie tylko radość z uprawy, ale też niskie koszty pozyskania plonów. Nawet kilka drzewek daje możliwość dzielenia się owocami z rodziną i samodzielnego przygotowywania pysznych przetworów. Właściwe zaplanowanie nasadzeń, pozwala na dostęp do świeżych owoców, praktycznie przez cały rok i to w tych chwilach, gdy mają najwięcej aromatu.
Kiedy i gdzie sadzić drzewka
Szczęśliwie dla nas rośliny, które uprawiane są w pojemnikach, możemy sądzić przez cały rok. W przypadku tych z gołym korzeniem sadzonki najlepiej przyjmą się, gdy posadzimy je wiosną lub jesienią. Zbliżające się, słoneczne i coraz cieplejsze dni to idealny moment, aby posadzić te, które skłonne są do przemarzania: morele, nektarynki, brzoskwinie czy winorośl. Damy im cały rok, aby zebrały siły do przetrwania kolejnej zimy. Wybór słonecznego miejsca to gwarancja słodyczy naszych owoców. Unikajmy sadzenia drzew w naturalnych zagłębieniach terenu, w których zdecydowanie dłużej utrzymują się niskie temperatury oraz na mokrych i ciężkich glebach.
Przygotowanie gruntu i sadzenie
Rośliny te preferują lekką i przepuszczalną ziemię, bogatą w próchnicę. Jak w każdym innym przypadku, tak i w tym, dobrze jest najpierw przekopać wybrane miejsce i zasilić kompostem. Zanim kupimy sadzonki, warto zbadać kwasowość naszej ziemi. Glebę o odczynie obojętnym lubią czereśnie, wiśnie, śliwy, morele czy brzoskwinie. Ziemię lekko kwaśną preferują jabłonie, grusze i porzeczki, za to w bardzo kwaśnej dobrze czują się tylko borówki amerykańskie. Drzewa powinniśmy sadzić nieco głębiej niż rosły w szkółce, dlatego wykopując dołek, pamiętajmy, aby był głębszy o dwa, trzy centymetry. Najpierw wypełniamy go wodą, a potem wsadzamy roślinę i ponownie podlewamy. Zwracajmy uwagę czy drzewko ustawione jest prosto i na początku zabezpieczmy je palikiem.
Przycinanie
Regularne przycinanie i prześwietlanie koron drzewek zdecydowanie poprawia jakość plonów. Wczesną wiosną formujemy koronę drzewka i wycinamy te pędy, na których nie ma owoców. Starajmy się pozbyć pędów starszych. Latem systematycznie wycinajmy wilki. Ta ciekawa nazwa to po prostu określenie dzikich, młodych pędów. Łatwo rozpozna je nawet początkujący ogrodnik, bo rosną sztywno, ku górze, zakłócając harmonię korony drzewka i ograniczając dostęp światła do owoców.
Opryski i nawożenie
Rośliny uprawiamy dla siebie, dlatego wszelkie opryski powinniśmy wykonywać zgodnie z zaleceniami producentów. Dobrze wykonywać je profilaktycznie. Spryskane wczesną wiosną drzewka będą dobrze chronione, a żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do owoców. Opryski trzeba robić, gdy liście są jeszcze w pąku, a na drzewku nie ma żadnych oznak chorób. Jak w każdym przypadku, tak i w tym lepiej zapobiegać, niż leczyć. W sadzie przydomowym starajmy się unikać nawozów chemicznych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie za to zasilenie ziemi rozcieńczonym obornikiem, nawozem zielonym lub kompostem. Pamiętajmy tylko, że system korzeniowy drzewka jest rozległy, dlatego powinniśmy nawozić większą powierzchnię, nawet około metra wkoło pnia.