Nowości
Blog
Czy do roślin doniczkowych stosuje się nawóz?
Nawożenie ma bardzo duży wpływ na kondycję roślin, ich prawidłowy rozwój, odpowiada także za poprawną pielęgnację i rzutuje na barwę, tempo i obfitość wzrostu. Nawozi się […]
Nawożenie ma bardzo duży wpływ na kondycję roślin, ich prawidłowy rozwój, odpowiada także za poprawną pielęgnację i rzutuje na barwę, tempo i obfitość wzrostu. Nawozi się zarówno rośliny sadzone w ziemi w ogrodzie, jak i te w doniczkach. Warto wiedzieć, kiedy wykonywać nawożenie, który z nawozów najbardziej odpowiada naszej roślinie i jak go dawkować. Pamiętaj, że nawożenie wpływa na estetykę twoich roślin – wobec tego nie ma na co czekać!
Nawożenie z głową
Jak się okazuje, sam proces fotosyntezy nie wystarcza – aby roślina mogła rozwijać się w swojej pełnej okazałości, należy zadbać o składniki mineralne. Naturalnie rośliny pobierają niezbędne pierwiastki z gleby – jednak w przypadku roślin doniczkowych, ilość gleby jest ograniczona, dlatego należy jej systematycznie dostarczać odpowiednich składników odżywczych. Bardziej znaczące w nawozach są makroelementy: fosfor, azot i potas, które wpływają na ogólny rozwój, ale dbają także o prawidłowy wzrost korzeni, czy rozwój liści. Mikroelementy – między innymi cynk czy żelazo – są równie potrzebne, tyle że w zdecydowanie mniejszych ilościach. Aby ułatwić Tobie pielęgnację, w sklepach znajdziesz już przygotowane mieszanki nawozów – często spotykamy odpowiednie dla pewnych grup roślin, a nawet specjalnie przygotowane pod jeden gatunek. Przed zakupem nawozu, zastanów się jakie rośliny uprawiasz – kwitnące, paprocie, kaktusy i sukulenty, a może palmy? Jak widzisz, zakres zastosowań nawozów jest bardzo szeroki, ale są one także niezwykle ważne dla zachowania prawidłowości i stabilności w Twoim ogrodzie.
Istotne zasady w nawożeniu
Pamiętaj, że nawożenie jest najważniejsze w okresie silnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Częstotliwość tego wspomagającego zabiegu, zależy od rośliny i należałoby to dostosować do jej potrzeb – najbardziej z wymagających potrzebują tego co tydzień, niektóre z nich co dwa, a dla kaktusów i sukulentów wystarczy raz w miesiącu. Bardzo ważnym jest, abyś pamiętaj, że przenawożenie może być bardziej szkodliwe dla Twojej rośliny, aniżeli brak działań. Nie oszczędzaj na podłożu swoich zielonych przyjaciół – odpowiednia gleba zapewni im długie zdrowie. Miej na uwadze to, że bardzo dużo zależy od gatunku roślin; przykładowo gatunki ozdobne z kwiatów i owoców należy wspomagać większą ilością fosforu i potasu. Oczywiście, trzeba mieć też na uwadze fakt, że większość roślin doniczkowych nie powinno dokarmiać się zimą, ponieważ są one wtedy w fazie spoczynku. Nawożenie rozpoczynamy w marcu, a kończymy w okresie sierpnia/września.
compo odżywka do roślin balkonowych
Aby było Ci zielono…
Pamiętaj przede wszystkim o zdrowiu roślin. Z pewnością przynoszą one każdemu wnętrzu wiele ciepła, urozmaicają je i pozwalają przenieść całe pomieszczenie na łono natury. Aby jednak zachować naturalne piękno, należy znać zasady pielęgnacji i potrzeby swoich roślin. Nawozy z pewnością są w stanie im to zapewnić! Należy tylko czytać instrukcje, patrzeć na reakcje natury i… i cieszyć się zdrowymi, pięknymi roślinami doniczkowymi, umilającymi Twoją przestrzeń!