Nowości
Blog
Aranżacja — jak dobrać odpowiedni kamień, by udekorować ogród?
Projektowanie ogrodu to zwykle bardzo ekscytujący moment w życiu, zwłaszcza dla osoby, która będzie robić to po raz pierwszy. Gdy już wybierzesz rośliny, drzewka i krzewy, które […]
Projektowanie ogrodu to zwykle bardzo ekscytujący moment w życiu, zwłaszcza dla osoby, która będzie robić to po raz pierwszy. Gdy już wybierzesz rośliny, drzewka i krzewy, które chcesz mieć w swoim ogrodzie, wówczas przychodzi czas na dobór elementów drewnianych oraz kamieni. Czym kierować się, dobierając kamień do swojego ogrodu?
Zastosowanie kamienia w ogrodzie
Udekorowanie ogrodu kamieniami doda mu oryginalnego i przyciągającego oko wyglądu. Aby upiększyć swój ogród, możesz użyć żwiru, łupków skalnych czy korę kamienną. Możliwe jest także umieszczenie w ogrodzie dużych i ciężkich głazów, które zawsze wyglądają niesamowicie zjawiskowo.
Nim wybierzesz dany rodzaj kamienia, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy zależy Ci na tym, aby kamienie odegrały pierwszoplanową rolę w Twoim ogrodzie, czy mają być tylko dodatkiem i uzupełnieniem dla roślin? Zwróć uwagę, że kamień doskonale komponuje się zarówno z większością roślin jak i z drewnem czy innymi stosowanymi w ogrodzie materiałami.
Oprócz efektów ozdobnych kamień może także być bardzo funkcjonalny. Przykładowo doskonale nadaje się do tego, aby usypać z niego ścieżki, uformować podjazd lub otoczyć nim oczko wodne. Również możesz wykorzystać kamień zamiast ściółki.
Dobranie kamienia do ogrodu
Kamienie należy łączyć ze sobą wedle podobieństwa ich pochodzenia. Jeśli w jednym miejscu zgromadzisz zbyt dużo kamieni, które będą różnić się od siebie kształtami, kolorami i fakturą, wówczas sprawi to wrażenie chaosu i obniży walory estetyczne Twojego ogrodu.
Jeśli zamierzasz umieścić w ogrodzie duże głazy, to powinny one dominować nad mniejszymi kamieniami. Stosując drobne otoczaki i żwir zaplanuj ich kompozycje tak, aby mogły ułożyć się we większy, estetyczny wzór. Jest to istotne, ponieważ żwir występujący w małej ilości zginie wizualnie w ogrodzie.
Zawsze możesz sięgnąć po prostą zasadę trzech elementów. Polega ona na tworzeniu kompozycji z trzech elementów, które różnią się od siebie względem jednej cechy. Taką cechą może być przykładowo kolor, faktura lub wielkość. Ważne, aby pozostałe cechy były takie same dla każdego z trzech elementów. Jeśli taki zestaw uda Ci się wpisać w trójkąt, wówczas otrzymasz estetyczną, przyciągającą wzrok kompozycję, która pozostanie zrównoważoną.
Wpływ kamieni na rośliny
Kamień ogrodowy powinien zostać także dobrany ze względu na preferencje roślin znajdujących się w jego sąsiedztwie. Przykładowo kamienie krystaliczne (zawierające w swojej strukturze kryształy i kwarce) będą działać zakwaszająco. Natomiast marmury i piaskowce mają właściwości zasadowe, które podnoszą pH gleby. Mniej to na uwadze dobierając kamienie do swojego ogrodu. Zatrzymanie rozwoju danej rośliny często może się wiązać z niewłaściwym doborem kamienia w jej sąsiedztwie.
Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystywanie kamieni, aby wspomóc rośliny. Kora kamienna będzie idealnym partnerem dla roślin kwasolubnych, które mają problemy z poborem wody. Kora kamienna jest dobrze przepuszczalna i nie pochłania wody, więc cała woda będzie mogła trafić bezpośrednio do rośliny.