Nowości
Blog
8 wskazówek na jesienne prace ogrodowe
Właściciele ogrodów stosunkowo rzadko zasiadają leniwie na leżakach, tylko po to, aby napawać się urodą swoich zielonych zakątków. Nie ma w roku momentu, gdy nie trzeba wykonywać określonych […]
Właściciele ogrodów stosunkowo rzadko zasiadają leniwie na leżakach, tylko po to, aby napawać się urodą swoich zielonych zakątków. Nie ma w roku momentu, gdy nie trzeba wykonywać określonych prac. Szczęśliwie, dla prawdziwych pasjonatów pielęgnacja każdej, nawet najmniejszej roślinki to ogromna radość. Jesień to wyjątkowo intensywny czas.
Zacznijmy od porządków
Niestety, wszystkie liście trzeba regularnie usuwać. To szczególnie ważne w warzywniaku i sadzie, bo to w liściach gnieżdżą się patogeny i szkodniki, które mogą zniszczyć nasze rośliny. Grabienie to zajęcie żmudne i warto zaangażować do pracy dzieci, urządzając wspólną zabawę. Porządki nie mogą ominąć także ogrodu kwiatowego. Wszystkie jednoroczne rośliny trzeba usunąć, nie zapominając o zebraniu z nich nasion.
Skośmy trawę
Koniec października to pora na ostatnie koszenie trawnika. Pamiętajmy tylko, aby nie przycinać trawy zbyt nisko. Pozostawienie pięciocentymetrowych źdźbeł pozwoli na zgromadzenie składników pokarmowych w pędach. Bardzo ważne jest, aby dokładnie zagrabić trawnik. Resztki mogą pleśnieć i gnić pod śniegiem.
Zbierzmy nasze plony
W większości przypadków czas zbiorów zakończymy we wrześniu, zajmując się w tym czasie robieniem przetworów z naszych jabłek, gruszek i śliwek. To także czas zbioru kapusty, cebuli czy ziemniaków. Niestety musimy także pousuwać tzw. mumie, czyli uschnięte owoce, po to, aby nie zainfekowały naszych drzewek.
Pamiętajmy o podlewaniu
Na dworze jest coraz chłodniej, a słonce nie świeci intensywnie, stąd zupełnie mylne wrażenie, że rośliny nie potrzebują podlewania. Szczególnie te zimozielone i iglaste muszą zmagazynować odpowiednią ilość wody, której zimą będzie im brakować.
Pomyślmy o kolejnym sezonie
To czas, gdy musimy pomyśleć o tym, jakie rośliny chcemy posadzić w naszym ogrodzie. Wiosenna radość z krokusów, tulipanów i hiacyntów będzie możliwa tylko wtedy, jeśli już teraz zadbamy o wsadzenie w ziemie wszelkich cebul. Wybierając cebulki, zwracajmy uwagę, aby nie były wyschnięte, przebarwione czy uszkodzone. Wybierzmy słoneczne miejsce i wsadźmy cebulkę na głębokość równą jej trzem wysokościom.
Przygotujmy ziemię pod uprawy
To bardzo dobry czas, na to, aby naturalnie użyźnić ziemię, mieszając podłoże z obornikiem i przekopując. Przyspieszy to produkcję próchnicy i dostarczy glebie niezbędnych mikroelementów. Jeśli planujemy określone nasadzenia, możemy zmienić odczyn naszej ziemi. Zbyt kwaśną warto wymieszać z nawozami wapniowymi, a zasadową zasilić torfem.
Zabezpieczmy rośliny doniczkowe
Latem wystawiamy nasze cytrusy, mitry czy oleandry na taras, aby dostarczyć im odpowiednią dawkę słońca. Nie zapomnijmy, że muszą wrócić do pomieszczeń jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Wniesienie ich wtedy, gdy włączymy ogrzewanie, może być zbyt dużym szokiem.
Ochrońmy ogród przed mrozem
Niestety także roślinom ogrodowym zagraża przemarznięcie. Wprawdzie zimy są ostatnio łagodne, ale drzewa i krzewy warto owinąć agrowłókniną czy jutą, a w sadzie pobielić pnie i grubsze pędy. Byliny i wrażliwe pnącza okryjmy stroiszem, korą lub trocinami.