Nowości
Blog
6 najlepszych roślin na skalniak
Działka na szczycie pagórka, nierówna, o ukształtowanym nieregularnie terenie to idealny pretekst do stworzenia skalnego ogródka. Szczęśliwie i taką całkowicie płaską zaaranżujemy bez żadnego trudu, przy […]
Działka na szczycie pagórka, nierówna, o ukształtowanym nieregularnie terenie to idealny pretekst do stworzenia skalnego ogródka. Szczęśliwie i taką całkowicie płaską zaaranżujemy bez żadnego trudu, przy pomocy kamieni i żwiru tworząc alpejski krajobraz. Sadzone na skalnikach rośliny to odrębny świat, odporny na suszę, tworzący małe dywaniki i poduszeczki, który możemy komponować w dowolny sposób.
1. Rozchodniki
To rodzaj rośliny z rodziny gruboszowatych, obejmujący ponad 500 gatunków. Wybór jest więc ogromny, a każda roślina wyróżnia się nieco inną wielkością i okresem kwitnienia. Zwykle są niskie, rosną jak kobierce, a ich liście mogą być szarozielone aż do ciemno purpurowych, a kwiaty gwiaździste, zwykle pięciopłatkowe: żółte, różowe czy purpurowe. Ogromną zaletą jest trwałość i dekoracyjność ulistnienia, utrzymująca się praktycznie przez cały rok.
2. Skalnice
To także ogromna grupa roślin, skupiająca ponad czterysta gatunków, niewielkich i o małych, ale bardzo dekoracyjnych kwiatach. W ogrodach najczęściej sadzimy skalnice cieniste, okrągłolistne, rozłogowe i skalnice Arendsa. Większość z nich lubi stanowiska półcieniste, a bogaty wybór sprawia, że możemy zadbać o taki dobór, aby kwitły praktycznie przez cały sezon.
3. Wilczomlecze
Mirtowate, złociste, sosnka to tylko nieliczne z gatunków tej rośliny, szczególnie polecanej na duże skalniaki. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje je bowiem szybki rozrost, dlatego dobrze się sprawdzą w ogrodach w stylu naturalistycznym. To rzecz jasna niejedyne gatunki, bo wśród wilczomleczy znajdziemy ponad dwa tysiące różnych roślin, a wśród nich nawet popularną w okresie świątecznym gwiazdę betlejemską. Przemyślmy tylko, czy warto posadzić je w ogrodach, w których bawią się dzieci i zwierzęta. Sok wilczomleczy jest toksyczny i może powodować podrażnienia skóry.
4. Szarotki
To klasyk ogrodów inspirowanych górami, niewielka, około dwudziestocentymetrowy roślinka, o efektownych kwiatkach i charakterystycznym kutnerze. Wełnisty kutner, czyli maleńkie i gęste włoski, pokrywające części naziemne jest zwykle biały lub szary, zdobiąc barwą niską rozetkę, która tworzą listki. Szarotka kwitnie od czerwca do września, a najbardziej efektownie wygląda posadzona w kępach.
5. Kostrzewa sina
Ze względów kolorystycznych to doskonałe uzupełnienie szarotki, bo ta ozdobna, zimozielona trawa ma podobny, niebieskawy kolor. Jest idealna na skalniak o ubogiej glebie, bo tylko na nich osiąga pełnię dekoracyjności. Co ciekawe, posadzona w żyznej ziemi traci urodę, by stać się nieco zwyczajną, zieloną trawką.
27
To zimozielona krzewinka o czysto niebieskich kwiatkach, którą warto posadzić, aby okryła glebę. Jego ogromną zaletą jest to, że świetnie odnajdzie się na zacienionym skalniku, choć przy braku słońca nie zakwitnie, a dekorację będą stanowiły tylko soczyste, ciemnozielone i skórzane liście. To wyjątkowo atrakcyjna roślina dla nieco leniwych ogrodników, bo błyskawicznie się rozrasta, ma niewielkie wymagania i jest banalnie prosta w rozmnażaniu. Przyda się nie tylko na skalniaku, ale jako zadarnienie wolnych miejsc pod krzewami i drzewami, odciążając nas z obowiązku koszenia trawy.